تبلیغات
دفتر مشق - مطالب تیر 1393
دفتر مشق
اللهم عجل لولیك الفرج

انواع زاویه:

سه نوع زاویه داریم:

زاویه تند : از زاویه ی راست کوچک تر است . نام دیگر زاویه ی تند ، زاویه ی حاده است.

زاویه راست : برای تشخیص این که زاویه ای راست است یا نه،از گونیا استفاده می کنیم . نام دیگر زاویه ی راست ،زاویه ی قائمه است.

زاویه باز : از زاویه ی راست بزرگ تر است . نام دیگر زاویه ی باز ، منفرجه است.

نیم ساز: نیم خطی است که زاویه را به دو قسمت مساوی تقسیم می کند.




برچسب ها: معرفی انواع زاویه، زاویه باز تند راست قائمه منفرجه، تعریف نیمساز و آموزش رسم نیمساز یک زاویه، آموزش ابتدایی دفتر مشق، مطالب آموزشی دوره ابتدائی مقطع دبستان،
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 30 تیر 1393 توسط ارژنگ

سلام
همکاران و دانش آموزانی که اطلاع داده بودند فایل مربوط به جزوه علوم ششم ابتدایی ایراد دارد و دانلود نمی شود، امروز مجدد این فایل ها را آپلود و برای استفاده شما عزیزان ارسال می کنم.

جزوه ای که جهت دانلود آماده شده در دو شکل است. یکی از جزوات برای همکاران عزیز مناسب است و جزه دیگه برای دانش آموزان کوشا. دانش آموزان عزیز لطفا فقط جزوه مناسب خودتون رو دانلود کنید با این وجود محدودیت برای دانلود نیست


دانلود جزوه علوم ششم ابتدایی مخصوص همکاران محترم

دانلود جزوه علوم ششم ابتدایی مخصوص دانش آموزان عزیز




برچسب ها: download دانلود جزوه ششم، جزوات آموزشی معلمان و همکاران پایه ششم ابتدایی، جزوه مناسب علوم شمم ابتدایی برای دانش آموزان، www.daftare-mashgh.ir daftare mashgh daftar mashgh، علی ارژنگ، آموزش ابتدایی،
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 25 تیر 1393 توسط ارژنگ

بسمه تعالی

با سلام خدمت شما فرهنگی محترم، خوش آمدید...
همکار عزیزم آقای بابایی از آموزگاران فعال منطقه 11 طرح درس سالانه ریاضی پایه پنجم را تدوین و برایم ایمیل کرده اند. طرح درس ایشان برای سال تحصیلی 34-1393 آماده شده است.

دانلود طرح درس سالانه ریاضی پنجم ابتدایی

 نمونه طرح درس سالانه ، آموزش ابتدایی و طرح درس ، وبلاگ دفتر مشق سایت دفترمشق ، طرح درس ریاضی پنجم ابتدایی ، دانلود طرح درس پنجم ابتدائی سالانه روزانه ،



 




برچسب ها: نمونه طرح درس سالانه، آموزش ابتدایی و طرح درس، وبلاگ دفتر مشق سایت دفترمشق، طرح درس ریاضی پنجم ابتدایی، دانلود طرح درس پنجم ابتدائی سالانه روزانه،
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 25 تیر 1393 توسط ارژنگ

کسانی که در دانشگاه تدریس می کنند از حیث رابطه استخدامی با دانشگاه محل تدریس به دو گروه «مدعو» و «عضو هیأت علمی» تقسیم می ­شوند. مدرسین مدعو به موجب قرارداد حق التدریس در دانشگاه مورد نظر تدریس می کنند. مدرسین مدعو ممکن است در دانشگاه دیگری عضو هیأت علمی باشند ولی در دانشگاه مورد نظر به صورت حق التدریسی به امر تعلیم اشتغال داشته باشند. بسیاری از مدرسین مدعو، در هیچ دانشگاهی عضو هیأت علمی نیستند و فعالیت آنها در دانشگاه صرفا به صورت حق التدریسی انجام می شود.

«عضو هیأت علمی» دانشگاه به کسانی اطلاق می­شود که به موجب قرارداد پیمانی، رسمی آزمایشی یا رسمی قطعی در دانشگاه خاصی استخدام شده و در آنجا به فعالیت آموزشی و یا پژوهشی مشغول هستند. بر حسب وظایف محوله، عضو هیأت علمی ممکن است «عضو هیأت علمی آموزشی» یا «عضو هیأت علمی پژوهشی» باشد. اکثریت قاطع اعضای هیأت علمی دانشگاه آموزشی هستند که وظیفه آنها در درجه اول آموزش است در حالی که تعداد کمی نیز پژوهشی هستند که عمده فعالیت آنها انجام فعالیت های پژوهشی است.

اعضای هیأت علمی از حیث مرتبه به ترتیب از مرحله پایین تر به مرحله بالاتر به «مربی (Instructor)»، «استادیار(Assistant Professor) »، دانشیار(Associate Professor)» و «استاد (Professor)» تقسیم می شوند.

کسانی که فاقد مدرک دکتری (PhD) هستند اما دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند و عضو هیأت علمی دانشگاه می شوند به عنوان مربی استخدام می شوند (امروزه به ندرت دانشگاه ها حاضر می شوند کسی را به عنوان مربی استخدام کنند). معمولا ارتقای یک مربی به مرتبه بالاتر منوط به اخذ مدرک دکتری است ولی در برخی موارد استثنایی مربیان با داشتن امتیازات پژوهشی لازم و دفاع از یک رساله به مرتبه بالاتر ارتقاء می یابند بدون این که ضرورتا مدرک دکتری اخذ کنند. مربیانی که در طول استخدام مدرک دکتری اخذ می کنند، با چاپ یک یا دو مقاله علمی پژوهشی به مرتبه استادیاری ارتقاء پیدا می کنند.



ادامه مطلب اینجاست....
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 15 تیر 1393 توسط ارژنگ

با کودکان به زبان های گوناگونی می توان حرف زد. زبان قصّه ، زبان شعر ، زبان مثَل و ... امّا بهترین و گویا ترین زبانی که همه ی کودکان در سنین مختلف و با بهره های هوشی متفاوت می توانند آن را درک نمایند ، زبان بازی است.

بازی جوهر زندگی و پنجره ای به دنیای کودکی است . در بازی کودکان استقلال دارند.  نظر می دهند و مشکلات خویش را حل می کنند . بازی موثّرترین و پرمعناترین راه یادگیری کودکان است. هنگام بازی کودک فکر می کند برنامه ریزی می کند ؛ راه های تازه ای   می یابد ؛ تجربه می کند ؛ پرورش فکری عاطفی ، جسمی و اجتماعی می یابد.

چکیده

امروزه دانش آموزان ما متناسب با رشد سطح فرهنگ و بلوغ فکری و جسمی و دیگر عوامل فیزیکی و روحی و همچنین مولّفه هایی چون پیشرفت سطح  آموزشی و پرورشی   خانواده ها تفاوت های بسیاری با دانش آموزان نسل های اول و دوم دارند.

از طرفی با انقلابی که در روش های تدریس نوین در دنیا در طیّ این چند سال اخیر بوجود آمد است و  پیشرفت هایی که کشورهای در حال  توسعه در آزمون های مختلف بین المللی اعم از « پرلز » و « تیمز »  [1][1] داشته اند و هم چنین بررسی دانش آموزان شرکت کننده در المپیاد های جهانی مزید بر این علّت است که کارهای بنیادی در نظام تعلیم و تربیت کشورها انجام گرفته است.

این شاید دلیلش اهمّیّت و بهایی است که در این کشورها به مقوله های تدریس و افزایش میزان یادگیری و نشاط و رغبت به علوم مختلفی است که توسط معلّمان با تکنیک های جالب و مدرن صورت می گیرد.

بحث حاضر کنکاشی بر عوامل موثّر در نشاط و شادابی دانش آموزان در     کلاس های درس  و بررسی تکنیک های جلب توجّه و افزایش میزان علاقمندی در فراگیران را جست و جو می کند.

لزوم شادی در کودکان

بازی هایی که در کلاس درس و محیط مدرسه بر اساس برنامه های درسی و تحقق هدف های آموزشی و پرورشی و به شکل هوشمندانه و برنامه ریزی شده مورد توجّه قرار می گیرند « بازی آموزشی » نامیده می شوند و می توان از آنها در فرایند یاددهی و یادگیری و به شکل شایسته ای استفاده کرد

لذا می توان از این دسته از بازی ها ضمن افزایش یادگیری در دانش آموزان رغبت و نشاط را در آنان بالا برد تا زمینه ای برای علاقمندی در آنان نسبت به موضوع درس شود.

بچّه ها در دنیای شاد ساخته و     پرداخته ی خود زندگی می کنند. از این رو می بایست برای ورود به این دنیای شاد و لحظه ای ، بچّه شد. البتّه  بچّه شدن مستلزم شناخت روزمرّه و آنی کودک و هم چنین استنباط کودکانه ای از لحظات آنان است.

شناخت نیازهای کودکان در ساعات آموزشی در دنیای بسیار گرم کودکان ما را به این نکته وا می دارد که کودکان فرشتگانی سفید بال برای پرواز در رویای قشنگ و شاد هستند که بسیاری از رفتارها و رویکردهای ما در تناقض با دنیای آنان است.

 

شادی جزء لاینفک پردازش کودک در محیط پیرامون و رشد وی محسوب     می گردد.  بسیاری از ساختارهای روحی و جسمی کودک در جریان پرداختن به شادی و تخلیه هیجانات وی صورت     می گیرد.

شادی ویتامین رشدی هنجارگونه ی کودک است. شناخت زمان و نوع شادی در کودک سهم بسزایی در این امر دارد. کودکان دوست دارند در بستر آموزشی خودشان شادی و سرور جاری باشد. لذا معلم کلاس می بایست در دقایق و    ثانیه های کلاس خود این بستر را حفظ نماید و با جاذبه و دافعه ی خود لحظات شادی را در کودکان بطور خودکار همسان سازد.

لحن و کلام معلم نقش و جایگاه خاصی در شادی دارد. تکیه کلام های مناسب با حفظ وقار و متانت ، روحیه شاد و سرسبزی و طراوت را در کودکان زنده نگه می دارد. کودکان به دنبال لبخندهای شاد و کودکانه ی پنهان شده در بزرگتر ها هستند. استفاده از جزئیّات درسی و پارامترها و مولّفه ای موجود در تدریس می تواند فضا را برای شاد کردن کودکان هموار می سازد.

معلم می تواند با ارائه  و تنظیم  فعالیت هایی متناسب با موضوع درس و هم چنین ارائه ی چیستان هایی جوّ آموزشی کلاس را ضمن حفظ کردن انظباط  ، شادی و نشاط را در فراگیران بوجود آورد.

البتّه باید شرایط کلاس را سنجید و از پارازیت های مزاحم و فی البداهه به نحو احسن استفاده کرد و به عنوان نوشدارویی بر علیه خود دانش آموز شلوغ کار ، به کار بست. در این قضیه هم بُعد تربیتی و هم بُعد شادی و نشاط نهفته است .

یادمان باشد در دنیای کودکان مثل خودشان فکر کنیم و مثل آنها عمل نماییم.

عوامل موثّر بر نشاط کودکان در کلاس درس

از جمله مواردی که باعث بی رغبتی دانش آموزان و بالتبع عدم موفقیت آنان و در نهایت افت تحصیلی می شود ، مسئله ی خستگی و عدم نشاط دانش آموزان در کلاس درس می باشد لازم است که با بررسی عوامل موثر بر نشاط دانش آموزان زمینه های نشاط و شادابی را بارور و آفت خستگی را قلع و قمع نماییم.



ادامه مطلب
برچسب ها: راهکارهایی بر ای شاد کردن لحظات دانش آموزان در کلاس درس جذابیت در کلاس درس در خلاقیت های شاد سازی • تقویت انگیزه درونی شاگرد، • اهمیت هدف در آموزش وپرورش، • خواب کافی دانش آموزان، چگونه ابزار تشویق چیست؟، آموزش تربناک چیست و چگونه • تهویه و تعداد دانش آموزان ابتدایی، • چینش نیمکت ها ی کلاس درس ابتدائی • وضعیت فیزیکی کلاس : لزوم شادی در کودکان، عوامل موثّر بر نشاط و شادسازی کودکان در کلاس درس آموزش و پرورش طربناک،
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 11 تیر 1393 توسط ارژنگ

سمیناری برگزار شد و پنجاه نفر در آن حضور یافتند.

سخنران به سخن گفتن مشغول بود و ناگاه سکوت کرد و به هر یک از حاضرین بادکنکی داد

و تقاضا کرد با ماژیک روی آن اسم خود را بنویسند.

بعد، آنها را جمع کرد و در اطاقی دیگر نهاد.

حال، از حاضرین خواست که به اطاق دیگر بروند و

هر یک بادکنکی را که نامش روی آن بود بیابد.

همه باید ظرف پنج دقیقه بادکنک خود را بیابند.

همه دیوانه‌وار به جستجو پرداختند؛

یکدیگر را هُل می‌دادند؛

به یکدیگر برخورد می‌کردند و هرج و مرجی راه انداخته بودند که حدّی نداشت.

مهلت به پایان رسید و هیچکس نتوانست بادکنک خود را بیابد.

بعد، از همه خواسته شد که هر یک بادکنکی را اتفاقی بردارد

و آن را به کسی بدهد که نامش روی آن نوشته شده است.

در کمتر از پنج دقیقه همه به بادکنک خود دست یافتند.

سخنران ادامه داده گفت،

"همین اتفاق در زندگی ما می‌افتد!

همه دیوانه‌وار و سرآسیمه در جستجوی سعادت خویش به این سوی و آن سوی

چنگ می‌اندازیم و نمی‌دانیم سعادت ما در کجا واقع شده است.

سعادت ما در سعادت و مسرت دیگران است.

با یک دست سعادت آنها را به آنها بدهید و سعادت خود را از دست دیگر بگیرید!

این است هدف زندگی انسان!




برچسب ها: داستان های آموزنده، سعادت انسان ها، حکایت های، وبلاگ دفتر مشق،
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 9 تیر 1393 توسط اسلامی
رمضان، ماه روزه و ماه نهم از ماههای قمری بین شعبان و شوال است، رمضان در لغت ‏به معنای تابش گرما و شدت تابش خورشید است. بعضی گویند رمضان به معنی سنگ گرم است که از سنگ گرم، پای روندگان می‏سوزد و شاید ماخوذ از «رمض‏» باشد که به معنی سوختن است چون ماه صیام گناهان را می‏سوزاند به این خاطر، بدین اسم موسوم شده است زیرا ماه رمضان موجب سوختگی و تکلیف نفس است. اما صوم و روزه که در این ماه تکلیف شرعی مسلمانان است عبارت است از احتراز از خوردن و آشامیدن و مفطرات دیگر از طلوع صبح تا غروب.

در قرآن مجید یک بار «رمضان‏» و چهارده بار صوم و صیام و صائمین و صائمات … آمده است.

شهر رمضان الذی انزل فیه القرآن … ماه رمضان است که در آن فرو فرستاده شد قرآن … دستور روزه در آیه ۱۷۹ سوره بقره طرح شده است: یا ایها الذین آمنوا کتب علیکم الصیام کما کتب علی الذین من قبلکم لعلکم تتقون.

 

*** *** *** *** ***

پی نوشت ارژنگ:

رمضان، شهر عشق و عرفان است
رمضان، بحر فیض و احسان است
رمضان، ماه عترت و قرآن
گاه تجدید عهد و پیمان است . . .

التماس دعا




برچسب ها: رمضان مبارک،
نوشته شده در تاریخ شنبه 7 تیر 1393 توسط اسلامی

با سلام خدمت دوستان دفتر مشق

چند وقت پیش با مادری آشنا شدم که برام از فرزندش گفت. پسر بچه ای که کلاس اول ابتدایی بود و در سن شش سالگی شروع به حرف زدن کرده بود. راستش وقتی این روش نیدم نتونستم تعجب خودم رو پنهان کنم و ازش خواستم بیشتر برام توضیح بده و ویژگی های کودک را برام بازگو کنه.

بعد از ملاقاتم و شنیدن صحبت های اون خانم تصمیم گرفتم راجع به این مشکل بیشتر بدونم. جستجوهام توی سایت های اینترنتی پزشکی نتیجه زیادی نداشت.

تصمیم گرفتم مقداری از مطالب رو بزارم تا اگر کس دیگه ای اطلاعات کامل تری در این زمینه داره برای آگاهی بیشتر در اختیارمون بزاره.

از اینکه وقت با ارزشتون رو به دفتر مشق می دهید سپاسگذارم


           






ادامه مطلب
برچسب ها: علت اینکه بعضی از کودکان دیر حرف می زنند، زبان پریشی رشدی یا نقص ویژه زبانی، روانشناسی اختلالات گفتار درمانی و تکلم، کلاس درس ششم کلاس ششمی ها، وبلاگ دفتر مشق،
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 3 تیر 1393 توسط اسلامی

هر کودکی برای قشقرق و کج خلقی،سبک و شیوه ی خاص خود را دارد.بعضی خود را محکم به زمین می زنند،بعضی دیگر مانند تنه ی درختانی در باد،پاهای ما را می گیرند و به ما می چسبند، و برخی دیگر نیز تنها به زمین مشت می کوبند.

به یاد داشته باشید شاید هر کودکی،گاهی اوقات قشقرقی به پا کند،و تنها کودکان افسرده و دل شکسته هستند که برای رسیدن به هدف خود مبارزه نمی کنند.

بعضی از والدین،نگران این مسئله هستند که مبادا کودکان در زمانی که قشقرق به پا می کنند،به خود صدمه و آسیبی وارد نمایند.این والدین باید تمامی وسایل خطرناک و باارزش را از دسترس کودک دور نگه دارند.و البته در این مورد اگر کودکتان به خودش آسیب می زند حتماً به متخصص مراجعه کنید.

بهترین کاری که می توانید انجام دهید اینست که جای خود را تغییر دهید و از کودک دور شوید مثلاً به بیرون از منزل بروید (به احتمال زیاد کودک از جیغ و فریاد دست برداشته و با شما همراه شود)، درنظر داشته باشید کودکان هنگامی که بیننده ای داشته باشند همچنان به رفتار خود ادامه می دهند.

 

منبع: تربیت با عشق و منطق، ترجمه میترا خطیبی




برچسب ها: رفتار مناسب با قشقرق جیغ و فریاد کودکان، دفتر مشق ابتدایی، کلاس درس و مدارس آموزش ابتدائی، سر و صدا کردن کودکان،
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 3 تیر 1393 توسط اسلامی