دفتر مشق
اللهم عجل لولیك الفرج

با سلام دوستان همه اطلاع دارند که وارد ماه صفر شده ایم. برای این ماه اعمالی در مفاتیح ذکر شده که یکی از آنها بسیار صدقه دادن است و تاکید بسیار به صدقه دادن در این ماه شده است. علاوه برآن شنیده ها حاکی از این است که عده ای بر این باور هستند که این ماه شوم و نحس است.

برای خودم شخصا این سوال پیش امده بود که چرا فکرمیکنیم این ماه نحس است. درجستجو برای این سوال با متن زیر برخورد کردم و بهتردیدم برای استفاده دوستان ان را در وب دفتر مشق قرار بدم.

«اصل نحس دانستن ماه صفر به واقعه‌ای تاریخی بازمی‌گردد». این را یک کارشناس علوم قرآنی در خصوص «چرایی نحس دانستن ماه صفر» بیان کرده است.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام محمود اصغرنژاد در گفت‌وگو با «شبستان» پیرامون این واقعه تاریخی می‌گوید: چهار ماه از سال قمری، ماه حرام شمرده می‌شود که عبارتند از رجب، ذی‌القعده، ذی‌الحجه و محرم. عرب‌ها در این ماه‌ها جنگ و کشتار نمی‌کردند و میان آنها آتش بس برقرار بود. ماه رجب که فاصله‌ای کوتاه بود، هیچ اما این سه ماه دیگر که به صورت متوالی و پشت سر هم قرار دارند موجب می‌شد که بسیاری از کینه‌ها، عداوت‌ها و دشمنی‌های عرب در دل بماند و یکدیگر را به شروع ماه صفر که ماه‌های حرام تمام می‌شد، تهدید می‌کردند و با شروع این ماه، جنگ و خونریزی و بدبختی شروع می‌شد و از این‌روی عرب، ماه صفر را ماه نحس و بدبختی می‌دانست.
وی می‌افزاید: ما اصلا روایتی نداریم که به نحس بودن ماه یا روزی اذعان داشته باشد بلکه بالعکس از نحس شمردن ایام خدا نهی شده است.نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 5 آذر 1393 توسط اسلامی