تبلیغات
دفتر مشق - چرا کودکان می پرسند؟
دفتر مشق
اللهم عجل لولیك الفرج

کنجکاوی در کودکان4 تا 6 سال:

 

چرا کودکان می پرسند ؟ 

کودکان وقتی به سن سه و چهار سالگی می رسند به جای لمس کردن و خراب نمودن، این اطلاع و آشنایی را به وسیله ی پرسشهای گوناگون انجام می دهند، لذا در این دوره کلمات «چرا» و «چطور» زیاد از زبان آنها شنیده می شود. این پرسشها از موضوعات بسیار ساده و کم اهمیت شروع شده و به تدریج به سئوالات پیچیده منتهی می گردد؛ مثلاً بسیاری از کودکان می پرسند ستاره چیست؟ خدا کجا است؟ چرا خداوند دیده نمی شود؟ و...

 

زبان کودکی:      

کودک از آغاز تولد غذای مخصوصی دارد، به تدریج که جسمش رشد می کند غذایش نیز از نظر کمیت و کیفیت تغییر می کند، روی این اصل پاسخ سوالات کودکان نیز باید با ظرفیت فکری آنان مناسبتی داشته باشد. به عبارت دیگر پدران و مادران در موقعی که می خواهند به سوالات آنان جواب دهند توجه داشته باشند که کودکان در چه شرایطی قرار دارند و زبان آنان چگونه است به جای آنکه با زبان متعارف و معمولی با آنها سخن بگویید، بکوشند به همان زبان کودکی با آنان صحبت نمایند تا برایشان قابل درک باشد.

کودک در سن مخصوصی با استدلال و منطق آشنا می گردد، بنابراین پیش از آنکه کودکان به این سن برسند باید در حدود فهم و بینش آنان با آنها بحث و گفتگو کرد. بعدها که کودک رشد بیشتری پیدا کرد می تواند با دلیل و منطق مشکلات را برای آنها توجیه نمود .

 

زیانهای جبران ناپذیر :

اولین زیان جواب ندادن به سئوالات کودکان، تحریک حس کنجکاوی کودکان خواهد بود و ممکن است پاسخ سوالات خود را از راه دیگری به دست آورند که به ضرر و زیان آنان تمام شود. از این گذشته کودکی که به سوال او بی توجهی شود،حس اعتمادش لطمه دیده دچار حساسیت می شود و از پرسش کردن در مراحل بعدی نیز خودداری خواهد کرد و به همین میزان از پرورش فکری باز خواهد ماند.

برعکس کودکی که به سوالاتش اهمیت داده شده و با زبانی کودکانه جوابهائی برایش تهیه شود به فکر خود اعتماد پیدا کرده، به شخصیت فکری خود مومن و معتقدخواهد شد، و در دوران جوانی نیز از پرسشها و اظهار نظرها دچار شرمندگی کاذب نشده و مشکلاتش را حل خواهد کرد .

 

 چند توصیه برای کنجکاوی کودکان 4 تا 6 سال:

1- بچه ها در کودکی دوم یعنی سن 4 تا 6 سال دنبال علم هستند و مدام سئوال می کنند پس هنگام جواب دادن به کودک باید با حوصله جواب سئوال او را بدهید تا شخصیت کودک حفظ شود و لجباز نشود

2- در این سن بچه ها «خود محور» هستند و دوست دارند همه ی کارها را خودشان انجام دهند پس سعی کنید تا حد امکان اجازه ی این کار را به آنها بدهید.

3- در این سن تنها باید جلوه های جمال خدا و محبت و مهربانی خدا را به کودک نشان دهید گلهای زیبایی که خدا آفریده پرندگان و... را به او نشان دهید و اصلا درمورد جلال خدا با او صحبت نکنید مثلا به کودک خود نگویید اگر فلان کار را انجام دهی خدا تو را دوست ندارد یا خدا تو را به جهنم می برد.

4- صحبت درباره ی خدا تفکر انتزاعی می طلبد که بچه ها در سنین دبیرستان به این نوع تفکر می رسند بنابراین سعی کنید مستقیما درباره ی خدا برای کودک توضیح ندهید بلکه باید به آثار خدا در طبیعت اشاره کنید و خدا را اینگونه به او بشناسانید مثلا نظم عالم را به کودک 4 تا 6 سال نشان دهید و...

5- در مورد مرگ اطرافیان و نزدیکان همه چیز را برای کودک خود توضیح ندهید و سعی کنید آنها را به مراسم خاکسپاری نبرید این باعث نگرانی کودک می شود و ممکن است بترسد که نکند مرگ به سراغ پدر و مادرش بیاید و دچار اضطراب می شود. می توانید به او بگویید که متوفی به مسافرت رفته در اینصورت دروغ هم نگفته اید چون به سفر آخرت رفته است.

 
برچسب ها: چرا کودکان سوال می پرسند، کنجکاوی و پرسش در کودکان، وبلاگ دفترمشق سایت دفتر مشق www.daftare-mashgh.ir daftar mashgh، زبان کودکی آموزش و پرورش ابتدایی، توصیه هایی برای کودکان درباره کنجکاوی، آموزش وپرورش دانش آموزان و نوآموزان مدارس ابتدائی، کلاس ششم ابتدایی،
نوشته شده در تاریخ شنبه 24 خرداد 1393 توسط اسلامی